Vi går vidare med nya köpsignaler enligt Akacia’s strategier för aktier och lägger följande köporder inför morgondagen:
- Holmen B ; 170 st
- Lundberg B ; 100 st
- PEAB B ; 675 st
- S-E Banken A ; 350 st
Jag har nu ca 115-120 tusen kronor tillgängligt för köp och ovanstående köp motsvarar ca 100.000 kr. Det kan möjligen bli ytterligare något mindre köp innan jag är fullinvesterad. Akacia sköter visar dock enbart de order som ryms inom investeringsutrymmet så det är bara att plocka signalerna då de kommer. Vi ska dock inte gå händelserna i förväg, vi får se hur det ser ut i morgon.
Jag tänkte också passa på att visa en bild på månadsdiagrammet för OMX30 från 1997 till idag. Efter dagens uppgång är indexet uppe och tangerar en nedåtgående trendlinje som startade i mars 2000. Kan man tolka in något i detta?
Pingback: Helguppdatering 2013-01-04
Vill bara gratulera till bloggsidan som nu ser riktigt bra ut.
Du verkar ju också fått många annonsörer. Ang. diagramet vågar jag mig inte på någon tvärsäker tolkning. Det brukar ju vara svårt att bryta igenom ett så kraftigt motstånd så macronyheterna måste nog också gå vår väg. Du skall nog ställa frågan till politikerna i USA. De har ju nyckeln.
Tack Staffan, det var trevligt att höra.
Håller med dig om tolkningen av diagrammet. Inte lätt…